()

قیف فروش اصطلاحی است که شاید خیلی نشنیده باشید. اگر در سایت‌تان پیاده‌سازی کنید فروشتان به سرعت افزایش پیدا می کند. قیف فروش یکی از مفاهیم کلیدی در دیجیتال مارکتینگ است که اگر به‌ درستی در سایت‌تان پیاده‌سازی شود، باعث می‌شود فروش‌ سایت‌تان به میزان قابل‌ توجهی افزایش یابد. قیف روش افزایش سریع فروش آنلاین است.

ساختن قیف فروش

ساختن قیف فروش

پس ابتدا ببینیم که قیف بازاریابی دقیقا چیست؟

قیف بازاریابی سلسله ای از صفحات در سایت است. که بازدیدکننده این صفحات را به ترتیبی که ما می خواهیم تماشا می کنند. پس در واقع اصطلاح قیف صفحه از سایت ما است. ما با دقت بالایی این صفحات را طراحی می کنیم و کاری می کنیم که بازدید کننده قدم به قدم پیش برود. محتوای این صفحات معمولا پیشنهاد های خاصی است. بازدید کننده در هر مرحله می تواند پیشنهاد را قبول کند یا آن را رد کند. و اگر قبول کرد به مرحله بعدی هدایت می شود. و حتی اگر پیشنهاد را رد کرد می‌توانیم تعریف کنیم که به یک قدم دیگری هدایت شود. پس ما از قیف برای افزایش فروش سایت استفاده می کنیم.

یک مثال از قیف ساده

بیایید یک مثال ساده از یک قیف بازاریابی را باهم بررسی کنیم:

در ساده ترین حالت، قیف می تواند از دو صفحه از سایت ما تشکیل شود. مثلا صفحه اول یک صفحه فرود است. صفحه فرود صفحه ای از سایت است که معمولا اطلاعات تماس بازدید کننده ها را میگیریم و به ازای آن یک هدیه می دهیم.هدیه  معمولا یک فایل دانلودی یا یک گزارش شخصی است به بازدید کننده می دهیم. آن هدیه می تواند یک PDF، آزمون، صوت یا ویدیو رایگان باشد. البته می توانیم هدایای غیر دانلودی و هدایای فیزیکی هم به بازدیدکنندگان بدهیم که مسلما کار سخت تری است.

پس در قسمت اول قیف، بازدید کننده به صفحه ای به اسم صفحه فرود هدایت می شود و اگر در صفحه فرود واکنش مثبت نشان داد یعنی اطلاعات تماس خود را وارد کرد و دکمه دانلود را زد به صفحه ای دیگر به اسم صفحه “محصول رد نشدنی” هدایت می شود. در این صفحه ابتدا به قولی که داده ایم عمل می کنیم. یعنی فایل مورد نظر را به بازدید کننده میدهیم. علاوه بر این یک محصول رد نشدنی پیشنهاد می کنیم. پیشنهاد ما باید آنقدر جذاب باشد که مخاطب نتواند آن را رد کند. محصولات رد نشدنی محصولاتی است که معمولا قیمت آن طوری در نظر گرفته می شود که بسیار ترغیب کننده است و بازدید کننده سایت به راحتی نمی تواند از این پیشنهاد ما بگذرد و اغلب منجر به یک خرید می شود.

نکته

البته می توانیم دو یا چند محصول را در کنار هم با قیمت مناسب تر هم پیشنهاد دهیم یا اصطلاحا به جای فروش محصول “پک محصولات” بفروشیم. مردم علاقه زیادی به داشتن کلکسیون دارند. اگر محصولات سریالی دارید می توانید آنها را به صورت پک به آنها ارائه کنید. با اینکار استقبال از محصول شما بیشتر می شود.

پس در قسمت اول قیف، بازدید کننده را به صفحه ای به نام صفحه فرود می فرستیم و اگر در آن صفحه واکنش مثبت از خودش نشان داد یعنی اطلاعات تماس خودش را وارد کرد و دکمه دانلود را زد به صفحه دیگری به اسم صفحه پیشنهاد رد نشدنی یا “محصول رد نشدنی” هدایتش می کنیم. و در واقع ما با ارائه یک پیشنهاد رد نشدنی به کاربر موفق می‌شویم به بازدیدکننده سایتمان فروشی را انجام دهیم.

کسب سود یا اعتماد سازی؟

هدف ما از این روش کسب سود نیست. هدف اعتماد سازی است. هدف ما این است که به فردی که تا به حال از سایت ما خرید نکرده و صرفا بادید کننده بوده محصولی را بفروشیم. وقتی این اتفاق رخ دهد یعنی بازدید کننده تبدیل به خریدار شود. معمولا خیلی راحت تر می توانیم محصولاتی را به همین بازدید کننده بفروشیم. این یک مثال بسیار ساده از یک قیف در سایت بود که صرفا شامل دو صفحه از سایت است. و از طریق هدایت بازدیدکننده از صفحه اول به صفحه دوم موفق می‌شویم که فروش‌هایی را ایجاد کنیم.

قیف‌‌‌های سنتی و مدرن

در قیف های سنتی تلاش ما بر افزایش حجم سبد خرید بود. در قیف های مدرن یک اتفاق بسیار جالب افتاده است و کل تمرکز ما بروی فرآیند پس از خرید است. یعنی ما اجازه می دهیم که بازدید کننده خرید کند و پس از پرداخت موفقیت آمیز و پایان خرید بازدید کننده را به صفحه ای هدایت می کنیم که در واقع قدم بعدی قیف ما است و در آن صفحه پیشنهادات متفاوتی به فرد می دهیم؛ مثلا می گوییم که شما این محصول را همین الان خریده اید بیایید چند محصول دیگر را هم بخیرید و ما یک تخفیف خیلی خوب لحاظ خواهیم کرد یا سفارش بعدی را رایگان ارسال می کنیم. یا حتی می توانیم مبلغی را به پنل کاربری آنها برگردانیم تا آنها بیشتر وسوسه شوند تا خرید دوم را انجام بدهند.

بنابراین نکته بسیار کلیدی این است که در قیف‌های بسیار حرفه‌ای و پیشرفته که به آنها قیف های مدرن و نوین میگوییم، تمرکز قیف و این قدم‌ها را به بعد از خرید انتقال می دهیم؛ یعنی وقتی‌ که بازدیدکننده پرداخت را انجام داد، وارد قیفی می‌شود که شامل چندین مرحله است و پیشنهادهای مختلفی را به خریدار ارائه می‌دهیم.

کاربران وقتی خرید خود را انجام داده است و منتظر دریافت محصولی است،  معمولا خیلی راحت‌تر خریدهای بعدی را انجام می‌دهد. و چون فرآیند خرید را یک‌بار تا پایان طی کرده احتمال خریدهای دوم و سوم در همان لحظه خیلی بیشتر است. و شخص راحت‌تر خرید می‌کند. این یک فرصت عالی برای ماست.

یک نکته رقابتی و مهم

یک نکته رقابتی بسیار مهم که شاید به آن توجهی نکرده باشید این است که وقتی شما پیشنهادهای ویژه سایت‌تان را به بعد از خرید منتقل می‌کنید، رقیبان شما به‌ راحتی نمی‌توانند بررسی کنند در سایت‌تان چه خبر است و به خریداران خود چه پیشنهادی می‌دهید.

افزایش سریع فروش سایت

می‌خواهم یک پیشنهاد جالب به شما ارائه کنم. که باعث شود فروش‌ سایت‌تان خیلی سریع افزایش دهید. برای هر محصولی که می‌فروشید و در سایت‌تان ارائه می‌دهید به‌خصوص محصولات ارزان و رد نشدنی، بعد از اینکه خریدار آن محصول را خریداری کرد، یک پیشنهاد بسیار گران ارائه دهید.

فرض کنید شما گل و گیاه می فروشید و در سایتتان یک گلدان 5000 تومانی می فروشید. بعد از اینکه کسی این گلدان پنج هزار تومانی را خرید و پرداخت خود را انجام داد، او را به صفحه ای هدایت کنید که در آن گران ترین محصولاتتان که احتمالا گل و گیاه هست را به همین فرد پیشنهاد کنید. مثلا فرض کنید گران ترین محصولاتتان 500 هزار تومان است. که 5000 تومان یعنی 100 برابر قیمت محصولی که شخص همین الان اقدام به خرید آن کرده.

مسلم است که اغلب افرادی که صرفا یک خرید پنج هزار تومانی انجام داده اند بلافاصله قانع نمی شوند که پیشنهاد 500 هزار تومانی شما را قبول کنند. ولی به این نکته توجه کنید که اگر از هر 100 نفر فقط یک نفرشان این پیشنهاد را قبول کند اتفاقی که رخ می دهد. این است که فروشتان 2 برابر می شود. چطور؟  چه شما 100 مشتری داشته باشید که یک محصول 5000 تومانی از شما بخرند، چه 1 نفر یک محصول 500.000 تومانی از شما بخرد. حالا اگر 2 نفر این پیشنهاد را قبول کنند شما فروش سایتتان را دو برابر کرده اید.

جمع بندی

بنابراین این یک فرصت بسیار عالی است! این فرصت را از دست ندهید، که به خریداران سایت‌تان حتی افرادی که محصولات ارزان خریده‌اند یک پیشنهاد خیلی گران بدهید. البته با یک مزایای خاص و در قالب یک پیشنهاد وسوسه برانگیز. مثلا یک محصولی که دو میلیون تومان است را با یک تخفیف 50 درصدی با قیمت 1 میلیون تومان ارائه کنید. و این می‌تواند به یک پیشنهاد بسیار جذاب باشد و عده‌ای از خریداران را ترغیب کند تا پیشنهاد شما را قبول کنند.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: